Mýty a fakty o včelách 

Mýtus:

Včelstvo potrebuje minimálne 36 kg medu, aby prežilo zimu.

Fakt:

Menšie kolónie vyžadujú menej zásob.Napríklad Kraňské včely preživajú zimu v menších kolóniach a dokážu prežiť s menšími zásobami. Talianske včely vytvárajú veľké kolónie, ktoré spotrebúvajú veľa zdrojov aj v zime. Potrebné množstvo medu závisí od veľkosti kolónie a dĺžky zimy. Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je, počasie, a je dostatočne teplá zima, môžu včely počas zimy lietať a spotrebujú viac zdrojov. Letargické včely konzumujú menej.

Mýtus:

Medzistienkový základ je jediný spôsob, ako mať dokonalé rámy

Fakt:

Môže to byť umenie, ale vytváranie dokonalých rámov sa dá urobiť s akýmkoľvek systémom. Menšie rámiky so štartovacími pásikmi z tenkých prebytkov dokážu vytvoriť dokonalý plást.

Mýtus:

Veľkosť úľa sa rovná tomu, koľko medu sa dá vyprodukovať.

Fakt:

Produkcia medu súvisí s dostupnou potravou a zdravím včelstva. Menšia kolónia/úľ môže mať vyššiu produkciu ako väčšia kolónia/úľ na základe umiestnenia, zdravia a veku matky. Zdravá kolónia s dobrými včelárskymi zručnosťami môže produkovať med, ale je nevyhnutné mať dostatok krmiva. Zdravé včelstvo v malom úli v púšti môže vyprodukovať viac ako veľké choré včelstvo, ktoré sa nachádza v oblasti s kilometrami kvitnúcej ďateliny.

Mýtus:

Kolóniu, ktorá prežije zimu, možno vytvoriť len z 5 rámikov.

Fakt:

Kolónie založené už s dvoma rámikmi 15 cm x 15 cm s otvoreným plodiskom s včelami ošetrovateľkami do júna môžu nielen vytvoriť lokálne spárenú matku, ale aj prežiť zimu .

 Mýtus:

Včely uprednostňujú vertikálny úľ pred horizontálnym úľom.

Fakt:

Na celom svete existuje mnoho metód a úľov, čo dokazuje, že včely sa prispôsobujú vybranému úľu.