Pre začínajúceho včelára môže byť ťažké vybrať si najlepší spôsob odviečkovania rámikov. Môžete ísť ľahšou, ale špinavou cestou, ktorá sa dá urobiť rýchlejšie, ale získate menej medu. Alebo môžete ísť časovo náročnejšou cestou, ktorá si vyžaduje zvýšenú koncentráciu, ale výsledkom je viac zozbieraného medu. Existuje už veľa možností a všetky majú svoje klady a zápory. Ako si teda čo najlepšie vybrať? 

Toto sú niektoré z možností:

  • elektický odviečkovací nôž

  • elektický odviečkovací nôž (lietadlo)

  • odviečkovacia vydlička

  • odviečkovací valček (ježko)

Našťastie všetky tieto možnosti fungujú.

 

 

Odviečkovací nôž

Použitie elektrického noža je  najjednoduchší spôsob, ako odstrániť viečka. Tieto elektrické nože sa zahrievajú, čo robí proces jednoduchým a rýchlym.

Nevýhodou je že viečka ktoré sú pod okrajom rámika nôž neodreže a musí sa na to pouážiť odviečkovacia vydlička.

Elektický odviečkovací nôž (lietadlo)

Lietadlo na odviečkovanie, rovnako ako odviečkovací nôž, využíva elektrinu a teplo, aby bolo odviečkovanie vašich rámikov čo najjednoduchšie. Na rozdiel od noža má však nastaviteľnú čepeľ. To sa hodí, ak potrebujete nástroj, na ktorom sa dá nastaviť hĺbka rezu. Je to obzvlášť užitočné, ak ste ľavák, pretože rukoväť je navrhnutá tak, aby bola pohodlná zo všetkých uhlov. Jediné nevýhody sú rovnaké ako u elektrického noža; je to o niečo drahšie ako iné možnosti a musíte mať po ruke zástrčku.  

Odviečkovacia vydlička

Ak sa nechcete zaoberať elektrinou a rozhodnete sa ísť primitívnejšou cestou, možno uprednostníte odviečkovaciu vidličku. Vyzerá ako hrebeň s dlhými zubami a rukoväťou. Vidlička na odviečkovanie funguje tak, že sa zasunie pod voskové uzávery a potom vyberie vosk z každej jednotlivej medovej bunky. Včelárom sa tento štýl páči, pretože je menej rušivý, pokiaľ ide o odstraňovanie vosku, a umožňuje vám lepší prístup k ťažšie dostupným miestam. Odviečkovacia vidlička má niekoľko nevýhod:

Dokončenie procesu trvá dosť dlho, čo môže byť nepríjemné, ak máte veľa rámikov. Ale ak  máte obmedzený rozpočet a chcete niečo jednoduché, je tou najlepšou voľbou. 

  

Odviečkovací valček (ježko)

Odporúčame použiť odviečkovací valček, najmä ak hľadáte lacnú a neelektrickú alternatívu. Odviečkovací valček je pokrytý malými „špendlíkmi“, ktoré sa používajú na prepichovanie voskových viečok.

Je to nová metóda na odviečkovanie rámikov, a včelári si ju naozaj chvália  , pretože je neinvazívna pre plásty. Toto je obzvlášť dôležité, ak chcete, aby vaše včely rýchlo obnovili plást. Včelári to majú radi aj preto, že sa odstráni veľmi málo vosku, čo znamená, že vaše včely ho nemusia dopĺňať.

Nevýhodou je že valčekom na musíte niekoľkokrát prebehnúť po pláste  vo všetkých smeroch, čo môže byť časovo náročné.